قبلا درباره کسب و کارهای اینترنتی و فواید داشتن طرح کسب و کار باهم صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم طی 7 مرحله یک طرح کسب و کار بدون نقص بنویسیم پس همراه ما باشید.

هر کسب‌ و کاری باید یک طرح کسب و کار کتبی داشته باشد. فرقی ندارد هدف از آن جهت دهی یا جذب سرمایه گذاران باشد، در هر صورت وجود یک طرح کسب ‎و کار برای موفقیت سازمان شما ضروری است. اما چطور باید یک طرح کسب‎وکار نوشت؟

یک طرح کسب و کار باید شامل موارد زیر باشد:

 • خلاصه اجرایی – دیدگاهی کلی از کسب و کار شما
 • شرح شرکت – توصیف کاری که شما انجام می‎دهید
 • تجزیه و تحلیل بازار – تحقیق درباره صنعت، بازار و رقبای شما
 • سازمان‎دهی و مدیریت – ساختار کسب و کار و مدیریت شما
 • خدمات یا محصول – محصولات یا خدماتی که ارائه می‎دهید
 • بازاریابی و فروش – چطور کسب و کارتان را وارد بازار می‎کنید (استراتژی فروش)
 • درخواست کمک مالی – چقدر پول برای ۳ تا ۵ سال آینده نیاز دارید
 • پیش بینی مالی – اطلاعاتی مانند ترازنامه
 • ضمیمه – یک بخش اختیاری که شامل رزومه و مجوزها است.

شروع به این کار می‎تواند دشوار باشد، بنابراین ما ۷ مرحله را به شما معرفی می‎کنیم تا در نوشتن یک طرح کسب‌ و کار بی‎عیب و نقص از آن استفاده کنید:

۱تحقیق کنید

بیل پیراگلیا، مدیر ارشد اجرایی و مالی می‌گوید “درباره محصول، بازار و اهدافتان دست به تحقیق و تجزیه و تحلیل بزنید. برای تحقیق، ارزیابی و تفکر به منظور نوشتن طرح  کسب و کار، دو برابر زمان واقعی را در نظر بگیرید.”

برای نوشتن یک برنامه بی‌عیب و نقص، باید شرکت، محصول، رقبا و بازار صنعت خود را بشناسید.

به عبارت دیگر، این وظیفه شما است که تا جای ممکن همه چیز درباره کسب و کار و صنعتی که به آن وارد شده‌اید را بدانید. هر کتاب و مجله‎ای که درباره صنعت شماست را بخوانید و با مخاطبانتان و مشتریان صحبت کنید.

۲هدف طرح کسب و کار خود را تعیین کنید

یک طرح کسب ‎و کار، آن طور که توسط مجله کارآفرین تعریف شده سندی است که ماهیت کسب و کار، استراتژی‎های فروش و بازاریابی و زمینه مالی آن را شرح می‎دهد و در آن سود و زیان پیش بینی شده است. با این حال، برنامه کسب و کار شما می‎تواند اهداف متعددی داشته باشد.

این برنامه همچنین نقشه‎ای است که مسیرهای قابل برنامه ریزی در آینده را به کسب و کار نشان داده و کمک می‎کند در مسیر با مانع روبرو نشود. باید مشخص کنید که قرار است سرمایه از آن خود شما باشد یا خیر. اگر می‎خواهید سرمایه گذار جذب کنید، برنامه شما هدف متفاوتی خواهد داشت و باید تمرکز روی سرمایه گذار باشد، در این صورت باید تاجای ممکن سعی کنید برنامه‎ای روشن و مختصر داشته باشید. وقتی شما برنامه خود را تعریف می‎کنید اطمینان پیدا کنید که این اهداف برای شخص خود شما نیز تعریف شده باشد.

۳یک پروفایل برای شرکت ایجاد کنید

پروفایل شرکت شما شامل سابقه، خدمات و محصولات، بازار و مخاطبان هدف، منابع، شیوه حل مسئله و ویژگی‌هایی است که شرکت شما را منحصربفرد کرده است. در سایت، پروفایل شرکت معمولا در صفحه درباره ما قرار می‎گیرد.

پروفایل هر شرکت را می‎توان در وب‌سایت رسمی آن یافت. این پروفایل می‎تواند در جذب مشتریان و استعدادهای احتمالی مفید واقع ‎‎شود. با این حال، می‎توانید از آن برای شرح شرکت در برنامه کسب‌ و کار نیز استفاده کنید. پروفایل یک جزء ضروری برای برنامه کسب و کار بوده و اولین بخش از برنامه شما به آن اختصاص می‌گیرد.

با قرار دادن پروفایل شرکت در جایگاه خاص آن، نوشتن این مرحله در کل کار دشواری نخواهد بود.

۴تمامی جوانب کسب و کارتان را مستند کنید

سرمایه گذاران می‎خواهند مطمئن شوند که کسب ‎و کار شما قرار است برای آنها درآمدزا باشد. با توجه به این انتظار، آنها مایلند همه چیز را درباره کسب‎ و کارتان بدانند. برای کمک به این فرایند همه چیز، از هزینه‎ها و جریان نقدینگی گرفته تا پیش‎بینی‎های حوزه صنعت خود را ثبت کنید. در عین حال از جزئیات به ظاهر کوچکی مانند استراتژی موقعیت مکانی و توافقنامه‎ها و مجوزها غافل نشوید.

۵یک برنامه بازاریابی استراتژیک داشته باشید

یک طرح کسب ‎و کار خوب همیشه دارای یک برنامه بازاریابی استراتژیک و پرتکاپو است. این برنامه معمولا در بر دارنده اهداف بازاریابی‎ای است که در اینجا چند نمونه از آن را عنوان کردیم:

 • معرفی محصولات جدید
 • توسعه یا به دست آوردن دوباره‌ی بازار برای محصولات موجود
 • ورود شرکت به قلمروهای جدید
 • افزایش فروش یک محصول، بازار یا دامنه قیمتی خاص
 • فروش cross-sell (مجموعه‎ای) یک محصول با محصول دیگر
 • ایجاد ارتباط بلند مدت با مشتریان مطلوب
 • افزایش قیمت‎ها بدون از دست دادن میزان فروش
 • اصلاح محصول
 • داشتن یک استراتژی بازاریابی محتوا
 • بهبود تولید / تحویل محصول

هر یک از اهداف بازاریابی برای رسیدن به مقصود، خود باید اهداف و تاکتیک‎های متعدد دیگری داشته باشد.

در بخش اهداف برنامه بازاریابی، روی “چیستی” و “چرایی” اعمال بازاریابی در سال پیش رو تمرکز کنید. در بخش پیاده سازی، روی حوزه‎های کاربردی و پرزحمت یعنی شناخت افراد، موقعیت مکان، زمان و چگونگی آن تمرکز کنید. زندگی در دنیای بازاریابی اینگونه است.

البته دست یافتن به اهداف بازاریابی هزینه‎هایی دارد. برنامه بازاریابی شما باید بخشی داشته باشد که در آن بودجه‎های اختصاص داده شده برای هر یک از فعالیت‎های برنامه ریزی شده مشخص شده باشد. بهتر است بودجه‎هایی مجزا برای حقوق کارکنان و هزینه‎های خارجی در نظر بگیرید.

۶با توجه به مخاطبانتان، برنامهای متناسب ایجاد کنید

خوانندگان بالقوه طرح کسب و کار شما در دسته‎های متفاوتی قرار می‎گیرند از بانکداران و سرمایه داران گرفته تا کارکنان. این گروه از تنوع زیادی برخوردار است و شما در نوشتن برنامه با محدودیت روبرو هستید. هر یک از این خوانندگان علایق خاص خود را دارد. اگر این علایق را از پیش بدانید می‎توانید مطمئن باشید که در هنگام آماده سازی برنامه برای یک مخاطب خاص چگونه باید از این آگاهی استفاده کنید.

به این ترتیب اطمینان پیدا کنید که برنامه شما با توجه به مخاطبی که آن را می‎خواند می‎تواند قابلیت اصلاح داشته باشد. اما تا جای ممکن تغییرات محدودی در آن اعمال کنید. این یعنی در هنگام به اشتراک گذاشتن پیش‎بینی‎های مالی، داده‎های آن، در بین تمام برنامه‎های اصلاح یافته (با توجه به مخاطب) یکسان باشد.

۷توضیح دهید که چرا این طرح برای شما اهمیت دارد

فرقی ندارد این برنامه را با یک سرمایه‎گذار و مشتری به اشتراک می‎گذارید یا یکی از اعضای تیم، در هر صورت برنامه شما باید اشتیاق، علاقه و دلیل توجه شما را به او نشان دهد. می‎توانید اشتباهاتی را به بحث بگذارید که از آنها درس گرفتید، مشکلاتی که امیدوارید حل شود، هنجارها و ارزشهای خود را لیست کنید و بگویید چه چیزی باعث می‎شود در رقابت با دیگران برجسته باشید.

با توضیح اینکه چه چیزی برای شما اهمیت دارد، یک اتصال عاطفی با دیگران ایجاد می‎کنید تا مخاطب نیز از شما حمایت کند و در این راه به شرکت یاری برساند.